nagrodzeni w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” za działalność w ramach Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Fundacja od ponad ćwierćwiecza nieprzerwanie wyposaża tysiące polskich szpitali w sprzęt ratujący życie, ale jej zasługi są także niematerialne. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak uczą radości pomagania i pokazują, że dobro nie ma pokoleniowych, narodowych czy światopoglądowych granic.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak

Ekonomistka, absolwentka SGPiS, współzałożycielka  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, członek zarządu Fundacji, żona Jerzego Owsiaka. Koordynuje działania Fundacji i pełni funkcję dyrektora medycznego. Utrzymuje stały kontakt z oddziałami pediatrycznymi, które korzystają z przekazanego im sprzętu medycznego. Pomimo tego, że pozostaje w cieniu i nie zabiera zbyt często publicznie głosu to trzyma rękę na pulsie i sprawnie zarządza działaniami Fundacji. Jest ogromnym wsparciem dla swojego męża w prowadzonych wspólnie działaniach, jak podkreśla  Jerzy Owsiak, Fundacji nie byłoby gdyby nie żona – Ona to wszystko trzyma – mówi. W 2014 roku wraz z mężem byli Laureatami Kryształowych Zwierciadeł. Wyróżniona tytułem Kobiety Roku 2017, który przyznaje miesięcznik „Twój STYL”.

Jerzy Owsiak

Urodził się 6 października 1953 roku w Gdańsku – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz społeczny, laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Medal świętego Jerzego, Nagroda Jerzmanowskich). Pomysłodawca, współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z którą realizuje ideę corocznego Finału WOŚP – rekordowej zbiórki publicznej prowadzonej w kraju i na świecie. Do tej pory Fundacja w styczniowych zbiórkach zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 mld złotych. Twórca Przystanku Woodstock (dziś Pol’and’Rock Festival) – największego otwartego Festiwalu w Europie. Współautor publikacji: Listy do Owsiaka, Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog-wodospad Jurka Owsiaka, Przystanek Woodstock – historia Najpiękniejszego Festiwalu Świata oraz autor książki Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania.