Rafał Dutkiewicz

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” nagrodzony został Rafał Dutkiewicz za książkę „Nowe horyzonty”.

Wyróżniony za książkę Nowe horyzonty, w której otwiera nowe horyzonty nie tylko przed Wrocławiem, ale przed całą Polską. Rafał Dutkiewicz pokazuje, jak mądrze zagospodarować z trudem wywalczoną wolność – jak wyzwolić spętanego ducha przedsiębiorczości, jak odbudować poczucie wspólnoty, jak wreszcie powstrzymać falę emigracji młodych. Jego recepty nie są gołosłowne – stoją za nimi owoce działań podjętych we Wrocławiu. Rafał Dutkiewicz z pasją przekonuje, że „Polska może być wspaniałym krajem”.

Rafał Dutkiewicz, inżynier matematyk, doktor logiki, prezydent Wrocławia. Urodzony 6 lipca 1959 roku w Mikstacie w południowej Wielkopolsce. Jest absolwentem matematyki stosowanej Politechniki Wrocławskiej, doktorat w zakresie logiki formalnej uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim . Przez wiele lat pracował naukowo, wykładał logikę formalną na KUL-u oraz na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem i współautorem wielu artykułów naukowych (m.in. Z badań nad metodą tablic semantycznych Betha). Był aktywnym działaczem opozycji. Na przełomie lat 70. i 80. był m. in. jednym z organizatorów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu, przewodniczącym Towarzystwa Stypendialnego im. A. Mickiewicza. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach Solidarności. W 1989 roku pełnił funkcję sekretarza Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W roku 1990 został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” we Wrocławiu. W latach 90. podjął działalność biznesową. Zakładał Radia ESKA. Jest współwłaścicielem firmy „Signium” zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Swoją karierę w doradztwie personalnym rozpoczął już w 1991 roku. W 2002 roku, jako kandydat niezależny, po raz pierwszy w bezpośrednich wyborach, popierany przez Platformę Obywatelską i Prawo i Sprawiedliwość, objął stanowisko prezydenta Wrocławia. Jest miłośnikiem kotów, ceni kuchnię śródziemnomorską oraz dobre wino. Ma zamiłowanie do układania i cytowania zabawnych fraszek, sentencji. W wolnych chwilach jeździ rowerem, czyta poezję i opowiada dzieciom wymyślone przez siebie bajki.